Späť

Ako sa zamestná dnešný absolvent vysokej školy

Dnešná mladá generácia to nemá jednoduché. Hoci titul je potrebný a  stále nevyhnutný na slušné pracovné miesto, mnoho čerstvých absolventov má po skončení školy veľký problém sa zamestnať. Prečo? Zamestnávatelia požadujú prax. Študent absolvuje niekoľko rokov štúdia a prax nemá. Aj napriek tomu existuje veľa možností, ako si zjednodušiť svoju budúcnosť.

Napríklad stážou v zahraničí. Nielenže mladý človek získa pracovné skúsenosti, ale zároveň si zlepší jazykové schopnosti, má príležitosť cestovať, získať zahraničných priateľov a iné cenné kontakty. Navyše zamestnávateľ vidí v takomto študentovi samostatnosť, odvahu a snahu urobiť niečo navyše pre seba a svoju budúcnosť.Vycestovať môžete cez rôzne organizácie. Jednou z nich je študentská organizácia AIESEC, ktorá vysiela študentov a absolventov po celom svete už od druhej svetovej vojny. Celý proces zabezpečujú dobrovoľníci – študenti pre študentov. Vycestovať môžu vysokoškoláci a absolventi do dvoch rokov od ukončenia štúdia.

Tí, ktorí majú už nejakú prax v odbore a ovládajú výborne jazyky, majú šancu sa dostať na odbornú stáž v oblasti vzdelávania, marketingu, biznis manažmentu, či informačných technológií. „Moja AIESEC stáž sa po 6 mesiacoch skončila, no moje dobrodružstvo v Kirgizsku zďaleka nie. Ešte počas stáže som dostala ponuku, ktorá mi splnila sen. Okrem učenia angličtiny som začala učiť v tanečnej škole, presťahovala som sa do  centra, začala som robiť choreografie, organizovať festivaly a milovať to čo robím. Spoznala som neuveriteľné množstvo rôznych ľudí a získala množstvo kontaktov. Naučila som sa rozprávať po rusky a dokonca som učila v ruštine. Posunula som sa o krôčik bližšie k rozhodnutiu, čo chcem vo svojom živote robiť,“ s nadšením tvrdí Petra, ktorá absolvovala odbornú stáž v Kirgizsku.

Pokiaľ však nemáte dostatočné skúsenosti a jazykové znalosti, je tu alternatíva dobrovoľníckej stáže. „Zážitok to bol úžasný, množstvo nových priateľov, skúseností a nezabudnuteľných spomienok,“ spomína si vysokoškoláčka Laura na svoju dobrovoľnícku stáž v Portugalsku. Takáto stáž zahŕňa prácu na neziskových projektoch a na školách. Pri tom pomáhate ľuďom, ktorí to potrebujú, či vzdelávate mládež alebo seniorov, tak ako stážistka Dominika, ktorá cez leto vycestovala do Indie: „Konkrétne som cestovala do mesta Jaipur, kde AIESEC pracoval na  projekte zameranom na vzdelanie, ženskú osvetu a zdravie v indických dedinách a slumoch. Na prvý pohľad mi to bolo síce všetko neuveriteľne vzdialené, no keď som tam prišla, vedela som, že som si vybrala dobre.“

Ak ste sa rozhodli vycestovať na stáž, či už cez AIESEC alebo inú organizáciu, je to určite plus do životopisu i do života. Podrobné informácie nájdete na zahranicnestaze.sk.


Prevzaté z http://www.petrzalskenoviny.sk/spravodajstvo/01/2014/ako-sa-zamestna-dnesny-absolvent-vysokej-skoly/  

 


http://www.minedu.sk/op-vzdelavanie-esf/ http://www.minedu.sk/op-vzdelavanie-esf/
Národný projekt Vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti

ITMS 26110230120
Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ

Informácie
Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) je ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR národným informačným centrom pre vedu, techniku, inovácie a vzdelávanie. Jeho súčasťou je špecializovaná vedecká knižnica Slovenskej republiky. Koordinuje činnosť a zabezpečuje prevádzku interdisciplinárnych výskumno-vývojových centier a národných infraštruktúr pre výskum, vývoj, inovácie a vzdelávanie.