Späť

Prečo si väčšina študentov nevie nájsť prácu? (dôvody + riešenia)

Tým, že je na Slovensku vysoká nezamestnanosť vás asi neprekvapím. Nie je to však jediný dôvod, prečo mladí ľudia smerujú po vysokej škole (či po SŠ) na Úrad práce. Ak sa pozrieme na to, ako taký typický absolvent vyzerá, možno nájdeme dôvody, prečo je tomu tak…


Poďme sa najprv pozrieť na čísla…
Na Slovensku pribúda od roku 2008 čoraz viac ľudí bez práce. Podľa Eurostatu (sept. 2013) je na Slovensku nezamestnanosť mladých ľudí do 25 rokov až 31,1%. (Mladí ľudia, kt nie sú zamestnaní a ani nepokračujú v  procese vzdelávania, tzv NEET nezamestnanosť je cca 13%.) To znamená, že každý tretí mladý človek, ktorého stretnete na ulici nemá prácu. Zdrvujúce…

Ak si to zoberieme z druhej stránky, na jedno voľné pracovné miesto v  súčasnosti pripadá až 300 uchádzačov. To sú údaje z personálnych agentúr a webových stránok, na ktorých hľadajú Slováci najčastejšie prácu. Najhoršie sa na pracovnom trhu dokážu zamestnať absolventi 1. vysokoškolského stupňa.

Prečo?
Ak by sme sa spýtali ktoréhokoľvek zamestnávateľa, odvetil by, že mladým chýba prax na to, aby ich zamestnal. Tú nedostane väčšina študentov na strednej, ale ani vysokej škole. Je to presne 62%. A pokiaľ aj prax k dispozícii je, pre zamestnávateľa má buď nízku alebo takmer žiadnu výpovednú hodnotu. Ako mi povedal jeden absolvent školy: ,,Každý vie, že školská prax je úplná flákareň. Buď prekladáme papiere alebo len sedíme a pozeráme sa, ako by sa to naozaj malo robiť. Len málokedy a  málokde si môžeme teóriu vyskúšať naozaj aj v praxi.”

Podľa posledných aktuálnych čísel môže byť na VŠ až viac ako 138 742 študentov. Viete si predstaviť, že kde a ako ich na našom malom Slovensku zamestnáme? Jedna vec je málo pracovných miest, vec druhá, že…

Absolventi majú prehnané očakávania
Požadujú plat od 800 až do 1000€. To však nie je všetko. Očakávajú aj zamestnanecké výhody, ako firemný mobil, auto, preplácanie slovenských aj zahraničných ciest, viac dovolenky, rekreačné pobyty a ehm…. je toho dosť. Na prijímací pohovor častokrát meškajú, sú nepripravení a dokonca častokrát skomolia názov firmy alebo si ju pomýlia s úplne inou.

Firmy požadujú dostatočne odborne vzdelaných zamestnancov, ktorí sú zodpovední a disponujú takzvanými “soft skills”. Jednoducho povedané, majú vysoké nároky. Už spomínané soft skills u absolventov pochopiteľne chýba. Škola im komunikačné, prezentačné alebo organizačné zručnosti nikdy nedala. Alebo napríklad taká tímová práca, o ktorej v školách častokrát ani nepočuli. A keď sa dostaneme k typickým manažérskym zručnostiam ako vedenie a riadenie ľudí, asi u absolventov nepochodíme. Stres management, time management … o týchto oblastiach mladí ľudia veľa poznatkov naozaj nemajú.
Takže si to zhrňme
Náš typický absolvent má najčastejšie 25 rokov, je to vysokoškolák 1. stupňa, nemá prax, očakáva v priemere 878 eur a pojem soft skills nepozná. Automaticky sa stáva teda pre zamestnávateľa neatraktívny. Iba žeby mal záujem na sebe trošku popracovať a potom sa prihlásiť o voľné pracovné miesto opäť.

Čo som myslel tým popracovať? Zamakať na sebe a poriade. Dnes si bežný maturant povie, že jeho hlavnou prioritou je užívať si život a zabávať sa. Zdá sa mi ale, že tak trochu trpí krátkozrakosťou. Neuvedomuje si jednu dôležitú vec: že už o rok alebo o dva z istotou doštuduje… A kam potom? Úrad práce?

Preto by mal každý študent strednej či vysokej školy zamakať už teraz
Pracovať v Kauflande nie je hanba. Treba myslieť na to, že zamestnávateľ sa poteší každej pridanej hodnote v CV-čku.

Aj čítať odbornú literatúru sa oplatí. Ak už dnes viete, v akej oblasti chcete pracovať, cennú vedomosť nájdete práve v knihách.

Venovať sa dobrovoľníckym aktivitám.
Tie ponúka napríklad AIESEC
Amnesty International
Transparency International
(My) Rada študentov Banská Bystrica
Student24.sk
Centrum voľného času JUNIOR
Centrum dobrovoľníctva
Centrum komunitného organizovania
ID Space team
atď (stačí trochu pogoogliť)

Preto vám teda držím palce, aby ste sa svojej príležitosti chytili už dnes. Začnite na sebe pracovať. Začnite zvyšovať svoju hodnotu pre  budúceho zamestnávateľa. Garantujem vám, že sa vám to oplatí…


Autor: Jaroslav Dodok (predseda Rady študentov)
Prevzaté z http://www.studentibb.sk/2014/01/02/preco-si-vacsina-absolventov-nevie-najst-pracu-dovody-riesenia/?p=559


http://www.minedu.sk/op-vzdelavanie-esf/ http://www.minedu.sk/op-vzdelavanie-esf/
Národný projekt Vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti

ITMS 26110230120
Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ

Informácie
Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) je ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR národným informačným centrom pre vedu, techniku, inovácie a vzdelávanie. Jeho súčasťou je špecializovaná vedecká knižnica Slovenskej republiky. Koordinuje činnosť a zabezpečuje prevádzku interdisciplinárnych výskumno-vývojových centier a národných infraštruktúr pre výskum, vývoj, inovácie a vzdelávanie.