Späť

Priemysel potiahne platy. Ľuďom pridá najviac

Mzdy. Pracovníci v priemysle by si v tomto roku mali polepšiť o 30 eur mesačne.


Z ťahúňa slovenskej ekonomiky aj rekordér v platoch. Takéto dosahy má mať koniec krízy v priemysle. Práve jeho zamestnanci by si mali v tomto roku polepšiť najviac spomedzi všetkých odvetví. Konkrétne o 3,4 percenta. Ukázali to najnovšie odhady Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií.

Priemerný zamestnanec v priemysle dostane 30 eur navyše a po novom zarobí 916 eur mesačne. Vyššie platy dostanú napríklad aj pracovníci v  prešovskom závode americkej spoločnosti Honeywell, ktorá na východnom Slovensku vyrába turbodúchadlá. „Áno, plánujeme zvyšovať mzdy. Predpokladám, že nárast by sa mohol pohybovať okolo troch percent,“ potvrdila manažérka spoločnosti pre Slovensko Nina Aleksieva.
 
 
Motor ekonomiky
Podľa ekonóma SAV Vladimíra Baláža je logické, že platy porastú najrýchlejšie práve v tomto odvetví. „Priemysel je motorom exportu a  ťahúňom ekonomiky,“ zhodnotil Baláž. Dostatočný priestor na rast platov vidí aj šéf odborového zväzu KOVO Emil Machyna. „Rastie nám priemyselná výroba aj produktivita práce.“ Pripomenul, že práve v produkcii zamestnancov patríme na špicu spomedzi krajín V4.

Na druhej strane však treba za vyššími platmi hľadať aj ďalšie faktory. V najbližších mesiacoch sa má výraznejšie naštartovať náš vývoz, na  ktorý sú priamo nadviazané výrobné podniky. Tie budú mať následne viac práce a vďaka tomu môžu pridať svojim zamestnancom.
 
Zdražovanie je pomalšie
Okrem toho, že zamestnanci viac zarobia, mali by si pri rovnakých výdavkoch ako doteraz aj viac ušetriť. Ceny by totiž v tomto roku mali vzrásť len o 0,8 percenta. Ich reálna mzda, teda očistená od inflácie, bude rásť o 2,6 percenta – najviac za posledné roky. Na porovnanie, v  roku 2012 im po odrátaní inflácie ostalo navyše len 0,4 percenta.

Napriek optimistickým odhadom sa medzi zamestnávateľmi nájdu aj skeptici. Napríklad viceprezident Zväzu strojárskeho priemyslu Juraj Borgula nepripisuje odhadom veľkú váhu. „Je pekné, že si inštitút želá takýto rast. Na druhej strane vláda robí všetko pre to, aby priemysel priškrtila.“ Upozornil pritom najmä na zmeny v daniach – firmy musia po novom podávať kontrolný výkaz či skladať zábezpeky DPH. Ministerstvo financií tieto opatrenia obhajuje tým, že na Slovensku je množstvo daňových únikov a nové pravidlá by mali priniesť viac peňazí do štátnej kasy.

Vo všeobecnosti by mali platy v tomto roku rásť o 2,5 percenta. Najmenej si prilepšia zamestnanci v stavebníctve. Faktom totiž je, že sektor sa ešte doteraz nedostal z krízy.
Autor článku: Miroslav Pejko,
prevzaté z http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/priemysel-potiahne-platy-ludom-prida-najviac-604169


http://www.minedu.sk/op-vzdelavanie-esf/ http://www.minedu.sk/op-vzdelavanie-esf/
Národný projekt Vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti

ITMS 26110230120
Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ

Informácie
Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) je ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR národným informačným centrom pre vedu, techniku, inovácie a vzdelávanie. Jeho súčasťou je špecializovaná vedecká knižnica Slovenskej republiky. Koordinuje činnosť a zabezpečuje prevádzku interdisciplinárnych výskumno-vývojových centier a národných infraštruktúr pre výskum, vývoj, inovácie a vzdelávanie.