Späť

Slováci dostanú rekordnú investíciu

Trh práce. Nemecký Schaeffler chce v najbližších troch rokoch prijať až 1000 ľudí. Ani to nie je konečné.

Slovensko čaká najväčšia vlna zamestnávania za posledné roky. Postarajú sa o ňu Nemci z koncernu Schaeffler, ktorý u nás v súčasnosti prevádzkuje dva strojárske závody – INA Skalica a INA Kysuce.

V nich by sa malo v priebehu troch rokov zamestnať tisíc ľudí. Podľa zistení HN však toto číslo nemusí byť konečné – Nemci by vďaka nových investíciám mohli dať prácu približne 1600 ľuďom. „Je možné, že sa počet vyšplhá až tomuto číslu,“ potvrdil pre HN generálny riaditeľ oboch závodov Jaroslav Patka. Vo väčšine prípadov bude firma hľadať strojárov, približne 200 ľudí však bude pracovať aj vo vývoji a výskume.


Stovky ľudí si nájdu prácu vďaka investíciám celkovo za 210 miliónov eur, ktoré nasmerujú najmä do výroby nových produktov. „Je to nadstavba toho, čo už vyrábame,“ vysvetľuje Patka. Dnes sa sústreďujú najmä na  ložiská. Firma k nám presunie aj časť výroby z Nemecka. Pri výbere Slovenska pritom zohrala úlohu i lacnejšia pracovná sila.

S hľadaním kvalifikovaných ľudí by v oboch regiónoch nemali mať problém. Ako potvrdil manažér personálnej agentúry McRoy Grup Branislav Holík, presne takíto zamestnanci dochádzajú v súčasnosti za prácou do  Česka. „Ak im dokáže INA ponúknuť vhodné podmienky, môžu sa zamestnať doma.“

Nové pracovné miesta však nebudú pre štát zadarmo. Nemci už stihli požiadať rezort hospodárstva o dva investičné stimuly. V súčasnosti čakajú na schválenie. Presné detaily zatiaľ nie sú známe.

Ako povedal hovorca rezortu hospodárstva Stanislav Jurikovič, o investičnej pomoci je predčasné hovoriť.

Je to však už druhýkrát, čo o ňu firma žiada. V minulom roku jej vláda odklepla daňové úľavy vo výške 3,36 milióna eur.

Investičnú pomoc strojárska spoločnosť chcela získať na finančné centrum v Žiline a na rozvoj technológie v závode v Kysuckom Novom Meste. Aké sú jej reálne šance, je však nateraz otázne.
 

Každoročne milióny eur
Ako však upozorňuje Patka, prijímanie ľudí nesúvisí len so štátnou pomocou. Obe fabriky sú už dnes najväčším dodávateľom pre automobilky na  Slovensku. Spolu zamestnávajú vyše osemtisíc ľudí a každoročne na  Slovensku preinvestujú desiatky miliónov eur do najmodernejších technológií.

Z plánovaných 210 miliónov eur pritom pôjde veľká časť peňazí do závodu INA Kysuce. Ako pre HN povedal primátor mesta Kysucké Nové Mesto Ján Hartel, práve tu by sa malo v blízkom čase zamestnať ďalších 500 ľudí. Spoločnosti sa u nich podľa neho celkom darí, a to aj vďaka tomu, že školy v regióne sú pri výchove mladých zamerané priamo na potreby firmy.

                                                   


Spolupráca so školami
Práve ďalší rozvoj firmy podľa neho pomôže vyriešiť mestu aj nepríjemnú situáciu v doprave. V súčasnosti totiž cez stred mesta jazdia nákladné autá. „Situáciu by mohol vyriešiť privádzač z diaľnice D3 priamo do  priemyselnej zóny,“ hovorí Hartel.

S primátorom mesta Skalica sa nám do uzávierky nepodarilo skontaktovať. Už roky však INA Skalica spolupracuje s miestnymi školami.

Každoročne do radov zamestnancov prijme okolo 200 absolventov.

INA Skalica a INA Kysuce vznikli na Slovensku v roku 1999. Patria do  nemeckej skupiny INA-Schaeffler. Ide o jedného z najväčších svetových výrobcov valivých a klzných ložísk, ale aj komponentov do spaľovacích motorov a podvozkov pre automobilový priemysel.

                                                

 

Prevzaté z http://hn.hnonline.sk/ekonomika-a-firmy-117/slovaci-dostanu-rekordnu-investiciu-607197#.UxA4GDVkgDk.facebook


http://www.minedu.sk/op-vzdelavanie-esf/ http://www.minedu.sk/op-vzdelavanie-esf/
Národný projekt Vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti

ITMS 26110230120
Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ

Informácie
Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) je ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR národným informačným centrom pre vedu, techniku, inovácie a vzdelávanie. Jeho súčasťou je špecializovaná vedecká knižnica Slovenskej republiky. Koordinuje činnosť a zabezpečuje prevádzku interdisciplinárnych výskumno-vývojových centier a národných infraštruktúr pre výskum, vývoj, inovácie a vzdelávanie.